Scena rodzajowa

Dzieła gatunkowe, zwane również scenami rodzajowymi lub widokami gatunkowymi, są obrazowymi przedstawieniami w dowolnym z różnych mediów, które przedstawiają sceny lub wydarzenia z życia codziennego, takie jak rynki, ustawienia domowe, wnętrza, imprezy, sceny z gospody i sceny uliczne.

Malarze impresjonistyczni uchwycili rodzajowe sceny współczesnego życia, burząc tradycyjną hierarchię tematyki malarskiej. Do ich ulubionych tematów należały sceny z beztroskiego życia mieszczańskiego, a także ze świata rozrywki, takich jak kawiarnie, sale taneczne, teatry.
W scenach rodzajowych współczesnego życia artyści starali się zatrzymać moment w swoim szybkim życiu, wskazując konkretne warunki atmosferyczne – migotanie światła na wodzie, poruszające się chmury, światła miast rzucające się na tańczące pary.

Treści w sztuce przybierają formę portretów, pejzaży, martwych natur, gatunków i narracji.
Wśród nich są portrety, pejzaże, martwa natura, gatunek i narracja.
Sztuka rodzajowa to obrazowa reprezentacja w różnych mediach scen lub wydarzeń z życia codziennego, takich jak targi, dekoracje domowe, wnętrza, imprezy, sceny w karczmach i sceny uliczne . Takie oświadczenia (zwane również rodzajowe prace, rodzajowe sceny lub gatunku wyświetleń) może być realistyczny, wyobrażał lub idealizowane przez artystę.

Scena rodzajowa w stylu holenderskiego baroku często zawierają ważne lekcje moralne jako podteksty.

Malarstwo pejzażowe i wewnętrzne
Te rodzajowe obrazy reprezentowane sceny i wydarzenia z życia codziennego, takich jak rynki, wnętrz domowych, imprez, karczmy i ulicznych scen . Adriaen Brouwer jest uznawany za flamandzkiego mistrza scen chłopskich . Jan Vermeer specjalizował się w domowych scenach z życia klasy średniej; choć przez długi czas był postacią bardzo mało znaną, obecnie jest najbardziej cenionym malarzem rodzajowym w historii Holandii. Vermeer jest potwierdzonym mistrzem holenderskiego malarstwa rodzajowego, znanym ze swoich wewnętrznych scen z życia klasy średniej.

Ter Brugghen, van Honthorst, Hals, Leyster
Hendrick ter Brugghen, Gerrit van Honthorst, Frans Hals i Judith Leyster byli ważnymi malarzami gatunkowymi Republiki Holenderskiej. Honthorst kultywował styl Caravaggia i świetnie sobie radził z światłocieniem, często malując sceny oświetlone pojedynczą świecą. Oprócz portretów znany jest z malowania scen z tawern z muzykami, hazardzistami i jedzącymi.
Leyster była szczególnie innowacyjna w swoich rodzimych scenach rodzajowych . Tworzy w nich ciche sceny z kobietami w domu, które nie były popularnym tematem w Holandii do lat 50. XVII wieku.